מאמרים


לפני שאתם מתחילים לקרוא את המאמר הזה אני מבקש שתשבו. אני רוצה להסביר קצת לעומק מה אני חושב על ניתוחים, או יותר נכון - מניעת ניתוחים. (אם אתם עם המלצה לניתוח או מכירים מישהו כזה - המיילים האלו עשויים לחסוך לכם הרבה כאב ראש וסבל. קראו והעבירו הלאה).

קרא עוד

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך נפוץ מאוד אצל ספורטאים, בפרט כדורגלנים. עם זאת, ישנם גם מבוגרים רבים שבעקבות כאבי ברך בלתי מוסברים, מגיעים לבדיקת MRI ושם מתגלה הקרע ברצועה. כיום אנו יודעים שאפילו אצל אנשים שלא סבלו מעולם מכאבי ברך ישנם אחוזים גבוהים יחסית של קרעים באותה רצועה.

קרא עוד

"שחיקת סחוס" היא אחת האבחנות הנפוצות ביותר בכל הנוגע לכאבי ברכיים וירכיים בעיקר באוכלוסייה מבוגרת. כאשר הכאבים גוברים וטיפול שמרני לא מניב תוצאות משביעות רצון, ההמלצה לרוב תהיה להחליף את המפרק. להחליף את המפרק????

קרא עוד

כאב הוא הסיבה השכיחה ביותר לפנייה לרופא. כאבי שלד הם הכאבים הנפוצים ביותר, וכאבי גב הם השכיחים ביותר מביניהם. בדיחה מפורסמת אומרת ש 80% מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב, ו 20% יסבלו... אפשר לחייך, עד שזה מגיע לניתוח. שכיחותם של ניתוחי גב מזנקת עם השנים, כנראה בגלל טכנולוגיות משובחות יותר. ניתוח חיבור של שתי חוליות (fusion), עלה בשכיחותו ב 40% בין 1998 ל 2004, וניתוח להיצרות התעלה (spinal stenosis) עלה בשכיחותו פי 15 (!) בין 2002 ל 2007. גם בניתוחי גב, הרווח העיקרי הוא לטווח הקצר. המחקרים מראים פה אחד שככל שעובר זמן ההבדל בין המנותחים ל-לא מנותחים מבחינת איכות החיים הולך ופוחת, ובטווח הארוך יש יתרון ברור ל-לא מנותחים. נתונים אלה, כמובן, מתייחסים אך ורק לניתוחי הגב המוצלחים שעברו בשלום.

קרא עוד

"תגיד, זה נכון שמיניסקוס לא יכול להתרפא"? שאלה שנשאלתי אלפי פעמים. המשך הדיון.. אני: "נכון מאוד. גם שערות שיבה לא 'מתרפאות' סתם כך. תמיד אפשר לצבוע את השיער אבל כולם יודעים שזה לא באמת" המטופל: "טוב, מה הקשר, המיניסקוס הקרוע עושה לי כאבי תופת, וביטלתי את שביל ישראל בגלל זה. מה זה שייך לשערות שיבה. תהיה רציני" אני : "ואיך אתה יודע שהמיניסקוס הקרוע גורם לך כאבים? כשכואב לך הראש אתה מאשים את שערות השיבה?" המטופל (מתעצבן): "אתה בא להגיד לי שמשהו קרוע בברך, וזה לא עושה כאבים?!" אני: "אני לא בא להגיד כלום. כל עולם המדע אומר את זה. כל החוקרים בלי יוצא מהכלל"

קרא עוד

אלי הוא איש הייטק מצליח ואיש משפחה למופת. כבר עשר שנים שהוא נפגש בכל מוצאי שבת עם חברים קבועים למשחק כדורסל סוער. מבחינתו זו הדרך הבטוחה להתחיל את השבוע ברגל ימין. במוצ"ש האחרון אלי עשה תנועה חדה והרגיש כאב עז בכתפו הימנית. אבל לא אדם כמו אלי יעצור באמצע המשחק. הוא המשיך לשחק למרות הכאב, והקבוצה שלו נצחה ב"ה. אלי חזר הביתה מאושר אבל כאוב. הוא היה בטוח שבבוקר הוא יהיה כמו חדש. אלי נרדם די בקלות, אבל כעבור כשעתיים התעורר עם כאב חזק בכתף שלא נתן לו לחזור לישון. הוא נזכר ש

קרא עוד

תסמונת התעלה הקארפלית הינה תופעה נפוצה יחסית, בעיקר בקרב נשים בגיל העמידה. מדובר במצב שעלול להיות מאוד לא נעים, וכולל כאבים, נימול, חולשה וחוסר שליטה מלאה על כף היד. ייתכנו סימפטומים חזקים בלילה, ולכן הפרעה משמעותית לשינה. ההבנה הקלאסית מדברת על העצב שעובר בתעלה ומכונה ה"עצב המדיאני". לפי הבנה זו הלחץ בתעלה גובר מסיבות שאינן ברורות, ונוצר לחץ על העצב ומכאן הסבל הרב.

קרא עוד