החלפת רצועה צולבת קדמית – ניתוח ACL


החלפת רצועה צולבת קדמית – ניתוח ACL

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך נפוץ מאוד אצל ספורטאים, בפרט כדורגלנים. עם זאת, ישנם גם מבוגרים רבים שבעקבות כאבי ברך בלתי מוסברים, מגיעים לבדיקת MRI ושם מתגלה הקרע ברצועה. כיום אנו יודעים שאפילו אצל אנשים שלא סבלו מעולם מכאבי ברך ישנם אחוזים גבוהים יחסית של קרעים באותה רצועה.

כאשר הרצועה נקרעת כתוצאה מפציעת ספורט, לרוב הברך תתנפח מאוד, ויהיו שטפי דם בברך ולעתים עד כף הרגל. הברך תרגיש נעולה, כבדה,  ושלא ניתן לדרוך עליה. בהחלט לא נעים, אך חשוב מאוד לזכור – תופעות אלה הן חלק מתהליך ההחלמה של הברך, והן בהחלט הכרחיות ורצויות.

במקרים רבים הטיפול המוצע הוא ניתוח לשחזור הרצועה הקרועה – ACLR. בניתוח הזה מנקים את מקום הקרע משאריות הרצועה, מוציאים חלק מהגיד של השריר האחורי של הירך, מקפלים לשניים, ומשתילים אותו במקום הרצועה. במקרים מסוימים לוקחים שתל סינטטי במקום אותו הגיד.

הטיעון העיקרי לטובת הניתוח הוא שיציבות הברך ללא רצועה לעולם לא תחזור להיות כפי שהיתה, ובפרט אלה העוסקים בספורט זקוקים לה. האמנם?

מחקרים רבים, כולל מטא-אנליזה ענקית של קוקריין שפורסמה ב 2016, ערכו השוואה בין שתי קבוצות של אנשים עם רצועה קרועה : קבוצת המנותחים וקבוצה שטופלה שמרנית. בכולם לא נמצא שום הבדל בטווח של עד 5 שנים בין שתי הקבוצות. יכולת החזרה לספורט היתה זהה לחלוטין, וכך גם הדיווח על כאבים בחיי היומיום.

לעומת זאת, בטווח הארוך יש יתרון ברור לטיפול השמרני.

הסיכוי לקרע של השתל (כלומר – "הלך הניתוח") בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח גבוה במיוחד, עד שחלק מהחוקרים ממליצים כלל לא לחזור לספורט בשנתיים שלאחר הניתוח.

הסיכוי לסיבוך מאוחר בברך, כגון ניוון, גדול בהרבה אצל המנותחים בהשוואה לאלה שעברו שיקום שמרני.

מחקר גדול וחשוב הראה שקרוב ל 90 אחוז (!) מאלה שטופלו שמרנית, ללא ניתוח, חזרו לספורט מלא כפי שהיה לפני הפציעה.

אתם בטח שואלים, איך אפשר לחזור לספורט ללא אחת מהרצועות החשובות של הברך???

ובכן, לגוף שלנו ישנן יכולות ריפוי מופלאות. כאשר משפרים את התנועה של הברך, מחזקים את השרירים, ומחזירים בטחון עצמי לביצוע כל המטלות הדרושות מהברך, היציבות של הברך חוזרת להיות מושלמת גם ללא הרצועה. עובדה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.